Начало Основна линия В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев
8124
България

В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев

Историята на чадъра е много стара, изобретяването му се крие хилядолетия назад във времето и по исторически данни два древни народа си оспорват първенството за неговото използване.Това са египтяните и китайците, обясни д-р Вълев. Кой от двата народа наистина може да се нарече първооткривател на чадъра, той не се наема да посочи.

| 20 Октомври 2024, 05:00 ч.
В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев
В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев
Снимка © Владимир Шоков /

През есенния дъждовен сезон, когато чадърът става почти ежедневно задължителен аксесоар, попита етнолога гл. ас. д-р Илия Вълев, ръководител на отдел „Експозиции“ в Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките, откъде идва чадърът и какви суеверия  и ритуали има по нашите земи, свързани с него и с дъжда. 

Прокуратурата поиска промяна в обвинението срещу Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов. Искането бе направено в съдебна зала от прокурора по делото Калин Близнаков.

До този ход се стигна след разпит на няколко свидетели по-рано днес. 

Според Близнаков са установени нови обстоятелства, които са причина деянието вече да бъде разглеждано като особено тежък случай, като остава обвинението, че престъплението е извършено при евентуален умисъл.

Така, ако бъде признат за виновен, Тодоров може да получи до 20 години или доживотен затвор.

Съдът отказа това да се случи днес в съдебна зала, но Калин Близнаков заяви, че следващия път отново ще поиска тази промяна, като ще трябва да се аргументира по-подробно.

Катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов, стана на 2 септември 2023 г. на пешеходна пътека

Полага се хидроизолация по пътната плоча в участък с дължина 240 метра при основния ремонт на Дунав мост при Русе, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

Припомняме, че строително-монтажните дейности по българската част от 70-годишното съоръжение започнаха на 10 юли тази година.

От АПИ уточниха, че между 13 и 19 ноември е монтирана армировка и са поставени PVC тръби за комуникационни кабели в част от тротоарния блок. През миналата седмица са завършени и дейностите по полагане на бетон за тротоарен блок в цялото затворено за ремонт трасе. Строителните дейности на съоръжението се изпълняват по утвърдения график в отсечка с дължина от 413 метра, в платното в посока България. 

Продължава производството на нови стоманобетонни пътни панели за лявата лента, както и монтажът на част от реставрирания парапет и стълбовете за осветление.

Пр

Община Попово ще вложи 650 хил. лв. за погасяване на инвестиционен кредит. Това решиха общинските съветници след разглеждане на докладна записка за актуализацията на бюджета и инвестиционната програма на Община Попово за 2024 г.

Председателят на Общинския съвет в Попово Георги Георгиев каза , че става дума за проекти, чието изпълнение е започнало през тази година, но няма да могат да бъдат завършени. Ако пропуснем тази актуализация, тези пари няма да бъдат отпуснати в план-сметката на Общината, въпреки че са заложени като предварителна сума. Това означава, че Общината няма да може да се възползва от тях, т.е. ще ги загуби, коментира Георгиев.

Всички тези суми, предвидени в инвестиционната програма, които няма да бъдат реализирани, са за погасяване на инвестиционен кредит, който Общината има. Става дума за сума от около 650 хил. лв. по конкретни позиции за изпълнението на

Партия „Център“ вече е официално регистрирана, сочи справка в регистъра на политическите партии. Като председател е вписан Петър Христов Димитров, депутат от 45-тото и 46-тото Народно събрание от „Има такъв народ“ (ИТН).

Според справка, изпратена от пресцентъра на „Център“, Петър Димитров е правист с богат политически опит и участие както в местното, така и в държавното управление. По време на 47-ото Народно събрание е парламентарен секретар на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), допълват от формацията.

„Нашата цел е създаването на нова, правова България, свободна от корупция, рекет и господстваща престъпност, която да осигури справедливост и сигурност за всички граждани,“ заяви Димитров. „Партия „Център“ е нашият отговор на нуждата от алтернатива на лидерските парти

Видеокадри на пренасяните наркотици в камиона му на стойност 4,16 млн. лв. са открити в телефона на турския шофьор на ТИР - Метин Демирташ. Това стана ясно днес в съдебна зала по време на вземане на мярката му за постоянно задържане, поискана от Окръжна прокуратура пред състав на Окръжен съд - Хасково. Той бе задържан с над 13 кг кокаин на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“. 

По информация от Агенция "Митници" шофьорът е арестуван на 15 ноември т.г. при съвместна акция на полицията и митническите власти по противодействие на контрабандата. В акцията са участвали екипи от Агенция „Митници“, „Гранична полиция“, "Борба с организираната престъпност" и Националната агенция за приходите". При обиск във фабрична кухина в пода на полуремаркето на камиона на мъжа, са били открити девет пакета с бяло прахообразно вещество.

Историята на чадъра е много стара, изобретяването му се крие хилядолетия назад във времето и по исторически данни два древни народа си оспорват първенството за неговото използване. Това са египтяните и китайците, обясни д-р Вълев. Кой от двата народа наистина може да се нарече първооткривател на чадъра, той не се наема да посочи. Още повече, че има и косвени данни за използване на листа на широколистни растения за предпазване, както от дъжд, така и от силното слънце. Затова и съществуват два вида чадъри – за дъжд и за сянка, отбеляза етнологът. 

Някои изследователи приемат именно слънцезащитните чадъри като първообрази на съвременните чадъри, което навява мисъл, че не дъждът, а парещите лъчи на слънцето са приемани за по-опасни и създаващи по-сериозен дискомфорт у хората. Всъщност това как, къде и защо, съгласно местните обществени представи, са използвани чадърите, много зависи от природните условия, в които живее даденото население, обобщи д-р Вълев. Така например във Великобритания, където климатът е много по-влажен и дъждовете са често явление, чадърите за защита от дъжд са много по-разпространени и използвани. Преки писмени данни за тях на Острова обаче се появяват едва към XVI век. От същия период датира използването на чадъра както за защита от слънце, така и срещу дъжд и в други европейски страни.

Любопитно е да се каже как са изглеждали чадърите за слънце и за дъжд, отбеляза експертът. Ясно е, че няма как да са едни и същи, предвид познатите суровини в онези векове, от които са се произвеждали, а и заради условията, за които са предназначени да се използват. Така слънцезащитният чадър обикновено е изработван от копринен или памучен плат, украсен с дантели, кадифе, бродерия и/или апликации, което подсказва, че слънцезащитните чадъри са използвани предимно от жените. Не било прието мъже да използват подобни аксесоари в своето всекидневие. Слънцезащитни чадъри обаче било нормално да се използват по време на различни процесии, официални церемонии и ритуални практики, особено в кралските дворове и в католическата църква.

Колкото до чадърите за дъжд – те били доста по-семпли и груби на вид като обичайните материали, използвани за тяхната направа, са дървени пръти или такива от китова кост с платнено куполче отгоре, покрито обикновено с восък, за да не проникват дъждовните капки. Но и тези чадъри били използвани предимно от дамите. До към средата на XVIII век за предпазване от дъжд мъжете предимно използвали широки наметала с качулки. Тук е добре да вметна, че синтетичните полиестерни чадъри, които познаваме днес, са доста по-късно изработени, уточни д-р Вълев. Датировката на тяхното производство е от средата на XX век, но тогава чадърът е и вече масово използван аксесоар, както в женското, така и в мъжкото облекло.

Именно дъждът е „виновникът“ за появата на чадърите такива, каквито ги познаваме днес, смята д-р Вълев. В т.нар. традиционен, прединдустриален период българинът е бил подвластен на много суеверия, а дори в известна степен може да кажем и на изкривени представи за света, който го заобикаля, обясни той. По думите му това е напълно нормално предвид ниската степен на образованост сред по-голямата част от народа ни, който оформя своя светоглед не върху рационални научни открития, а въз основа на древни митове, фолклорни приказки и на мистични практики. Въпреки това, от дистанцията на времето все пак може да твърдим, че българинът не е бил суеверно сляп за това какво става около него и много практично е организирал всекидневието си. Т.е. макар и в някаква степен мистик, българинът е бил и практик, отбеляза д-р Вълев. Например, нашите предци са били напълно наясно, че дъждът е много важен за осигуряването на така необходимата влага за всички растителни посеви по ниви, ливади и градини.

Пътнотранспортно произшествие затруднява движението в дефилето село Варвара - Велинград, съобщи говорителят на Областна адирекция на МВР в Пазарджик Мирослав Стоянов.

Сигналът е получен около 13:40 часа в дежурната на ОДМВР-Пазарджик.

Стоянов уточни, че в завой са се блъснали товарен и лек автомобил. Няма пострадали хора, а само материални щети.

Движението се регулира от екипи на полицията.

Към мястото пътува специализирана техника, която да изтегли товарния автомобил и движението ще бъде изцяло възстановено, добави говорителят на полицията.

На редовния си седмичен брифинг от "Пътна полиция" отчетоха, че от началото на месеца са регистрирани 37 катастрофи в Пазарджишка област.

В община Ивайловград от социалната услуга "Асистентска подкрепа" ще се ползват нови 65 потребители. Това става, след като местният Общинският съвет разшири с гласуване на свое заседание Годишния план за социалните дейности през следващата 2025 година. Досега ползващите услугата бяха 29 души. Мярката ще увеличи с 31 социалните асистенти, които осъществяват дейността. Други промени в социалните услуги не се предвиждат.

В проекта за дневен ред на сесията първоначално фигурираха 13 точки, към които в началото на заседанието бяха добавени още шест. Дебатирани бяха промени в Наредбата за администрирането на местните такси и цени на услуги, които предоставя администрацията. Бе постигнато съгласие те да бъдат завишени с около 10 процента, макар да бяха изразени и мнения, че увеличението трябва да е по-голямо.

Бяха гласувани и приети Годишен отчет за изпълнението на програмата за

Според ново проучване най-високият водопад в България е Дяволското пръскало в Априлци, съобщи кметът на Априлци инж. Тихомир Кукенски. До момента Райското пръскало, което се намира под връх Ботев, се смяташе за най-високият водопад в страната. 

Измерванията на водопада са направени от доц. Борислав Александров и инж. Радослав Николов от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София. Установено е, че височината на Дяволското пръскало е цели 202,5 метра, докато тази на Райското пръскало е 124,5 м. На измерванията са присъствали и експерти от Национален парк „Централен Балкан“. 

Инициативата за официалното измерване е на планинския водач на „Планинария“ и автор на книгата „Българските планини“ Момчил Цветанов, който по-късно инициира и измерване на Видимското пръскало в Априлци - 159,0 м и Мечкулския водоп

„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) ще сезират изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов във връзка със сградата, предоставена с решение на Министерския съвет на ДПС. Това стана известно на брифинг на коалицията. 

Народният представител от ПП-ДБ Богдан Богданов посочи пред медиите, че от сградата са били изхвърлени български институции – Национална агенция за приходите, Българска агенция за инвестиции, както и Агенцията за публичните предприятия и контрол. Целта е да бъде спряно встъпването в сградата и всеобхватна проверка от прокуратурата, заяви Богданов. 

В началото на брифинга депутатът коментира и че докато за осми пореден път наблюдаваме симулация на опити за съставяне на правителство, а парламентът е блокиран от избора на председател, виждаме едни много координирани действия, с които Пеевски

Общинските съветници в Генерал Тошево ще разгледат шест точки на редовното си заседание днес, става известно от публикуваната покана на сайта на общинската администрация. 

Общинският съвет ще реши дали да одобри актуализация на бюджет 2024 година на Община Генерал Тошево.

На редовното заседание ще се обсъди дали да бъдат осигурени средства за инициативата “Благотворителна Коледа 2024 година” за закупуване на трайни хранителни продукти, които да се предоставят на крайно нуждаещи се жители на общината.

Съветниците ще обсъдят докладна записка от кмета на общината Валентин Димитров относно предоставянето на временен безлихвен заем във връзка със сключването на договор за финансиране на проект „Да изберем здравето и природата за глобална защита".

Дъждът е Божията благодат, която осигурява прехраната на населението. В още по-стари вярвания се приема, че небето, символ на мъжа, чрез дъждовните капки опложда земята, символ на жената. Ако липсва дълго време дъжд, това се приема за Божие наказание за човешките прегрешения, за нарушение на някоя забрана, за проблеми в човешкия социум. Ето защо, за да се възстанови отново Божията милост и да се предизвика валеж, то следвало да се направят различни действия, да се спазят конкретни забрани, да се изпълнят отделни обреди и обичаи. Такива например са обичаите Пеперуда, Герман, както и Гонене на змей, за които е писано много, посочи д-р Вълев. И трите обичая в своите специфични, локални разновидности се срещат почти на цялата ни етническа територия, но общото в тях е именно по магичен път да се предизвика дъжд. Обичаят Герман се среща в два варианта – от една страна за изпросване и предизвикване на дъжд, а от друга  -  ако дъждът е прекалено много и застрашава растенията от удавяне, то се прави и Герман за спиране на валежите. Днес тези обичаи вече са част от културното ни наследство, като на места се изпълняват по-скоро като форма на историческа театрална възстановка и туристическа атракция, а не като истински жив обичай, отбеляза експертът. 

Колкото до суеверия, които познаваме в наши дни за чадърите, като например „не отваряй чадър вкъщи, защото е на лошо“, те са сравнително ново явление в българската култура. Ново, защото и чадърите са нов елемент от облеклото и аксесоарите на българите, проникнали първоначално в селищата от градски тип под влиянието на западноевропейската култура, посочи д-р Илия Вълев. Под ново явление имам предвид и това, че чадърите и всичко свързано с тях проникват бавно и полека с процеса на индустриализацията на страната и отварянето на българина към света, т.е. говорим от началото и особено осезателно – от средата на XIX век насам, отбеляза той. По думите му, именно оттогава у нас настъпват бавни, но революционни културни процеси, които променят драстично, както бита на обикновения човек, така и целия обществен живот в т.ч. стила и начина на обличане на българите. 

Според етнолога е трудно да се каже откъде точно са афоризмите, които се представят като форма на забранени, предупредителни практики. Краткият отговор, по думите му, е от необразованост и липса на критично, рационално мислене. Дори тук няма нужда да повдигам въпроса за религиозността на българина, която също в една или друга степен почива не на църковно-каноничното християнство, а на фолклоризираните образи на Бог, Богородица и на другите светии, както и на мито-ритуални практики с псевдохристиянски характер, посочи д-р Вълев. 

Всъщност, както преди, така и днес, водещо в поддържането на страховете и суеверията сред хората е това как е поднесена и как е възприета дадена информация, кой предава тази информация и дали може да му се има доверие, подчерта той. 

Поверието, че, ако се отвори чадър, преди да сте излезли на открито, е на бедност, той си обяснява с това, че щом отваряш чадъра в закрито пространство без да има необходимост, защото няма как да вали дъжд под покрив, по-скоро с нецелесъобразното отваряне на чадъра се пазиш от друго ирационално нещо и препречваш пътя на късмета, на парите и берекета. 

Същото може да бъде обяснението и на вярването, че както капките се стичат от чадър, оставен да съхне, така ще изтече и богатството от дома, затова чадърът се оставя да съхне разтворен. Макар в този афоризъм да има противоречие с горния, защото се отваря чадър в закрито пространство. От друга страна, ако чадърът е оставен да съхне затворен, то има опасност по-бързо да се скъса при следващо отваряне, заради рязкото разпъване на плата, от който е направен самият чадър, т.е. така по-скоро ще трябва да се купува нов, което пък означава и изтичане на парични средства, посочи Вълев.  

Поверието, че ако вали в ден, който е важен за вас, ще ви върви по вода и ще е на късмет, се свързва с очистителната сила на водата. Тя е един от основните елементи в природата и на практика присъства в почти всички очистителни и посветителни ритуали, включително в християнското кръщение, посочи етнологът. 

И още - ако вали на Гергьовден, всяка капка ще донесе жълтица - е старо традиционно поверие и има рационално обяснение. Гергьовден е преломен празник в празничния ни календар, свързан е със събуждането на природата. Това е празникът за осигуряване на богата реколта и добър приплод по нивите и по стоката, както и за здраве на хората. Приема се, че гергьовското оросяване дава още по-силна енергия на растенията, които през пролетта са като новородени, отбеляза д-р Вълев.  

Обяснението на друго поверие - ако вали, след като младоженците са си казали "да", ще имат богат и щастлив живот - отново е свързано в очистителната сила на водата, която ще отмие всичко лошо по пътя на младото семейство.

Ако върху главата ви паднат дъждовни капки от капчук, ще ви върви през целия ден, тъй като се смята, че дъждът е Божията благодат, следователно всяка дъждовна капка, включително и тази от капчук, може да се тълкува като поръсване на човек с Божията милост, смята етнологът.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за ин ...
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски пр ...
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при 19 тежки катастрофи през изминалото денонощие
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при станалите 19 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие. Това съобщават от пресцентъра на МВР на сайта на ведомството.&nbs ...
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
"Седмица на бащата" бе повод за сплотяване на цялото семейство, като тя е насочена към връзката между децата и мъжките фигури в живота им – татковци, дядовци, чичовци или дру ...
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Общо 20 безработни от община Цар Калоян ще бъдат ангажирани всеки месец в благоустрояването и хигиенизирането на населени места, както и в подпомагането на дейността на общинските ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие са получени в областната пожарна в Хасково до ранния следобед днес, съобщиха от Районна служба "По ...
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Община Поморие е подписала договор с Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) за изпълнението на проект, с който ще се реконструира водопров ...
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Бургас получи специалната награда на Френския институт в България в рамките на конкурс за устойчиво развитие на градовете, съобщиха от общината. Градът бе отличен в категория за ин ...
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Дарение от пет гръбни пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“, съобщи в профила си в социалните мрежи Донка Михайлова, кмет на община Троян. Пожарогас ...
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Не считаме за правилно диалогът между нас да се води през социалните мрежи и медиите. Призоваваме ви да върнем разговора в политиката там, където е мястото му - на масата на прегов ...
Тикер в 14:39 ч.
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти през последното денонощие ...
Начало Основна линия
8124
България

В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев

Историята на чадъра е много стара, изобретяването му се крие хилядолетия назад във времето и по исторически данни два древни народа си оспорват първенството за неговото използване.Това са египтяните и китайците, обясни д-р Вълев. Кой от двата народа наистина може да се нарече първооткривател на чадъра, той не се наема да посочи.

| 20 Октомври 2024, 05:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев
В сезона на лошото време каква е историята на чадъра и поверията за него и дъжда, разказва етнологът д-р Илия Вълев
Снимка © Владимир Шоков /

През есенния дъждовен сезон, когато чадърът става почти ежедневно задължителен аксесоар, попита етнолога гл. ас. д-р Илия Вълев, ръководител на отдел „Експозиции“ в Националния етнографски музей към Института за етнология и фолклористика при Българската академия на науките, откъде идва чадърът и какви суеверия  и ритуали има по нашите земи, свързани с него и с дъжда. 

Прокуратурата поиска промяна в обвинението срещу Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов. Искането бе направено в съдебна зала от прокурора по делото Калин Близнаков.

До този ход се стигна след разпит на няколко свидетели по-рано днес. 

Според Близнаков са установени нови обстоятелства, които са причина деянието вече да бъде разглеждано като особено тежък случай, като остава обвинението, че престъплението е извършено при евентуален умисъл.

Така, ако бъде признат за виновен, Тодоров може да получи до 20 години или доживотен затвор.

Съдът отказа това да се случи днес в съдебна зала, но Калин Близнаков заяви, че следващия път отново ще поиска тази промяна, като ще трябва да се аргументира по-подробно.

Катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов, стана на 2 септември 2023 г. на пешеходна пътека

Полага се хидроизолация по пътната плоча в участък с дължина 240 метра при основния ремонт на Дунав мост при Русе, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

Припомняме, че строително-монтажните дейности по българската част от 70-годишното съоръжение започнаха на 10 юли тази година.

От АПИ уточниха, че между 13 и 19 ноември е монтирана армировка и са поставени PVC тръби за комуникационни кабели в част от тротоарния блок. През миналата седмица са завършени и дейностите по полагане на бетон за тротоарен блок в цялото затворено за ремонт трасе. Строителните дейности на съоръжението се изпълняват по утвърдения график в отсечка с дължина от 413 метра, в платното в посока България. 

Продължава производството на нови стоманобетонни пътни панели за лявата лента, както и монтажът на част от реставрирания парапет и стълбовете за осветление.

Пр

Община Попово ще вложи 650 хил. лв. за погасяване на инвестиционен кредит. Това решиха общинските съветници след разглеждане на докладна записка за актуализацията на бюджета и инвестиционната програма на Община Попово за 2024 г.

Председателят на Общинския съвет в Попово Георги Георгиев каза , че става дума за проекти, чието изпълнение е започнало през тази година, но няма да могат да бъдат завършени. Ако пропуснем тази актуализация, тези пари няма да бъдат отпуснати в план-сметката на Общината, въпреки че са заложени като предварителна сума. Това означава, че Общината няма да може да се възползва от тях, т.е. ще ги загуби, коментира Георгиев.

Всички тези суми, предвидени в инвестиционната програма, които няма да бъдат реализирани, са за погасяване на инвестиционен кредит, който Общината има. Става дума за сума от около 650 хил. лв. по конкретни позиции за изпълнението на

Партия „Център“ вече е официално регистрирана, сочи справка в регистъра на политическите партии. Като председател е вписан Петър Христов Димитров, депутат от 45-тото и 46-тото Народно събрание от „Има такъв народ“ (ИТН).

Според справка, изпратена от пресцентъра на „Център“, Петър Димитров е правист с богат политически опит и участие както в местното, така и в държавното управление. По време на 47-ото Народно събрание е парламентарен секретар на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), допълват от формацията.

„Нашата цел е създаването на нова, правова България, свободна от корупция, рекет и господстваща престъпност, която да осигури справедливост и сигурност за всички граждани,“ заяви Димитров. „Партия „Център“ е нашият отговор на нуждата от алтернатива на лидерските парти

Видеокадри на пренасяните наркотици в камиона му на стойност 4,16 млн. лв. са открити в телефона на турския шофьор на ТИР - Метин Демирташ. Това стана ясно днес в съдебна зала по време на вземане на мярката му за постоянно задържане, поискана от Окръжна прокуратура пред състав на Окръжен съд - Хасково. Той бе задържан с над 13 кг кокаин на Граничния контролно-пропускателен пункт „Капитан Андреево“. 

По информация от Агенция "Митници" шофьорът е арестуван на 15 ноември т.г. при съвместна акция на полицията и митническите власти по противодействие на контрабандата. В акцията са участвали екипи от Агенция „Митници“, „Гранична полиция“, "Борба с организираната престъпност" и Националната агенция за приходите". При обиск във фабрична кухина в пода на полуремаркето на камиона на мъжа, са били открити девет пакета с бяло прахообразно вещество.

Историята на чадъра е много стара, изобретяването му се крие хилядолетия назад във времето и по исторически данни два древни народа си оспорват първенството за неговото използване. Това са египтяните и китайците, обясни д-р Вълев. Кой от двата народа наистина може да се нарече първооткривател на чадъра, той не се наема да посочи. Още повече, че има и косвени данни за използване на листа на широколистни растения за предпазване, както от дъжд, така и от силното слънце. Затова и съществуват два вида чадъри – за дъжд и за сянка, отбеляза етнологът. 

Някои изследователи приемат именно слънцезащитните чадъри като първообрази на съвременните чадъри, което навява мисъл, че не дъждът, а парещите лъчи на слънцето са приемани за по-опасни и създаващи по-сериозен дискомфорт у хората. Всъщност това как, къде и защо, съгласно местните обществени представи, са използвани чадърите, много зависи от природните условия, в които живее даденото население, обобщи д-р Вълев. Така например във Великобритания, където климатът е много по-влажен и дъждовете са често явление, чадърите за защита от дъжд са много по-разпространени и използвани. Преки писмени данни за тях на Острова обаче се появяват едва към XVI век. От същия период датира използването на чадъра както за защита от слънце, така и срещу дъжд и в други европейски страни.

Любопитно е да се каже как са изглеждали чадърите за слънце и за дъжд, отбеляза експертът. Ясно е, че няма как да са едни и същи, предвид познатите суровини в онези векове, от които са се произвеждали, а и заради условията, за които са предназначени да се използват. Така слънцезащитният чадър обикновено е изработван от копринен или памучен плат, украсен с дантели, кадифе, бродерия и/или апликации, което подсказва, че слънцезащитните чадъри са използвани предимно от жените. Не било прието мъже да използват подобни аксесоари в своето всекидневие. Слънцезащитни чадъри обаче било нормално да се използват по време на различни процесии, официални церемонии и ритуални практики, особено в кралските дворове и в католическата църква.

Колкото до чадърите за дъжд – те били доста по-семпли и груби на вид като обичайните материали, използвани за тяхната направа, са дървени пръти или такива от китова кост с платнено куполче отгоре, покрито обикновено с восък, за да не проникват дъждовните капки. Но и тези чадъри били използвани предимно от дамите. До към средата на XVIII век за предпазване от дъжд мъжете предимно използвали широки наметала с качулки. Тук е добре да вметна, че синтетичните полиестерни чадъри, които познаваме днес, са доста по-късно изработени, уточни д-р Вълев. Датировката на тяхното производство е от средата на XX век, но тогава чадърът е и вече масово използван аксесоар, както в женското, така и в мъжкото облекло.

Именно дъждът е „виновникът“ за появата на чадърите такива, каквито ги познаваме днес, смята д-р Вълев. В т.нар. традиционен, прединдустриален период българинът е бил подвластен на много суеверия, а дори в известна степен може да кажем и на изкривени представи за света, който го заобикаля, обясни той. По думите му това е напълно нормално предвид ниската степен на образованост сред по-голямата част от народа ни, който оформя своя светоглед не върху рационални научни открития, а въз основа на древни митове, фолклорни приказки и на мистични практики. Въпреки това, от дистанцията на времето все пак може да твърдим, че българинът не е бил суеверно сляп за това какво става около него и много практично е организирал всекидневието си. Т.е. макар и в някаква степен мистик, българинът е бил и практик, отбеляза д-р Вълев. Например, нашите предци са били напълно наясно, че дъждът е много важен за осигуряването на така необходимата влага за всички растителни посеви по ниви, ливади и градини.

Пътнотранспортно произшествие затруднява движението в дефилето село Варвара - Велинград, съобщи говорителят на Областна адирекция на МВР в Пазарджик Мирослав Стоянов.

Сигналът е получен около 13:40 часа в дежурната на ОДМВР-Пазарджик.

Стоянов уточни, че в завой са се блъснали товарен и лек автомобил. Няма пострадали хора, а само материални щети.

Движението се регулира от екипи на полицията.

Към мястото пътува специализирана техника, която да изтегли товарния автомобил и движението ще бъде изцяло възстановено, добави говорителят на полицията.

На редовния си седмичен брифинг от "Пътна полиция" отчетоха, че от началото на месеца са регистрирани 37 катастрофи в Пазарджишка област.

В община Ивайловград от социалната услуга "Асистентска подкрепа" ще се ползват нови 65 потребители. Това става, след като местният Общинският съвет разшири с гласуване на свое заседание Годишния план за социалните дейности през следващата 2025 година. Досега ползващите услугата бяха 29 души. Мярката ще увеличи с 31 социалните асистенти, които осъществяват дейността. Други промени в социалните услуги не се предвиждат.

В проекта за дневен ред на сесията първоначално фигурираха 13 точки, към които в началото на заседанието бяха добавени още шест. Дебатирани бяха промени в Наредбата за администрирането на местните такси и цени на услуги, които предоставя администрацията. Бе постигнато съгласие те да бъдат завишени с около 10 процента, макар да бяха изразени и мнения, че увеличението трябва да е по-голямо.

Бяха гласувани и приети Годишен отчет за изпълнението на програмата за

Според ново проучване най-високият водопад в България е Дяволското пръскало в Априлци, съобщи кметът на Априлци инж. Тихомир Кукенски. До момента Райското пръскало, което се намира под връх Ботев, се смяташе за най-високият водопад в страната. 

Измерванията на водопада са направени от доц. Борислав Александров и инж. Радослав Николов от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) в София. Установено е, че височината на Дяволското пръскало е цели 202,5 метра, докато тази на Райското пръскало е 124,5 м. На измерванията са присъствали и експерти от Национален парк „Централен Балкан“. 

Инициативата за официалното измерване е на планинския водач на „Планинария“ и автор на книгата „Българските планини“ Момчил Цветанов, който по-късно инициира и измерване на Видимското пръскало в Априлци - 159,0 м и Мечкулския водоп

„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) ще сезират изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов във връзка със сградата, предоставена с решение на Министерския съвет на ДПС. Това стана известно на брифинг на коалицията. 

Народният представител от ПП-ДБ Богдан Богданов посочи пред медиите, че от сградата са били изхвърлени български институции – Национална агенция за приходите, Българска агенция за инвестиции, както и Агенцията за публичните предприятия и контрол. Целта е да бъде спряно встъпването в сградата и всеобхватна проверка от прокуратурата, заяви Богданов. 

В началото на брифинга депутатът коментира и че докато за осми пореден път наблюдаваме симулация на опити за съставяне на правителство, а парламентът е блокиран от избора на председател, виждаме едни много координирани действия, с които Пеевски

Общинските съветници в Генерал Тошево ще разгледат шест точки на редовното си заседание днес, става известно от публикуваната покана на сайта на общинската администрация. 

Общинският съвет ще реши дали да одобри актуализация на бюджет 2024 година на Община Генерал Тошево.

На редовното заседание ще се обсъди дали да бъдат осигурени средства за инициативата “Благотворителна Коледа 2024 година” за закупуване на трайни хранителни продукти, които да се предоставят на крайно нуждаещи се жители на общината.

Съветниците ще обсъдят докладна записка от кмета на общината Валентин Димитров относно предоставянето на временен безлихвен заем във връзка със сключването на договор за финансиране на проект „Да изберем здравето и природата за глобална защита".

Дъждът е Божията благодат, която осигурява прехраната на населението. В още по-стари вярвания се приема, че небето, символ на мъжа, чрез дъждовните капки опложда земята, символ на жената. Ако липсва дълго време дъжд, това се приема за Божие наказание за човешките прегрешения, за нарушение на някоя забрана, за проблеми в човешкия социум. Ето защо, за да се възстанови отново Божията милост и да се предизвика валеж, то следвало да се направят различни действия, да се спазят конкретни забрани, да се изпълнят отделни обреди и обичаи. Такива например са обичаите Пеперуда, Герман, както и Гонене на змей, за които е писано много, посочи д-р Вълев. И трите обичая в своите специфични, локални разновидности се срещат почти на цялата ни етническа територия, но общото в тях е именно по магичен път да се предизвика дъжд. Обичаят Герман се среща в два варианта – от една страна за изпросване и предизвикване на дъжд, а от друга  -  ако дъждът е прекалено много и застрашава растенията от удавяне, то се прави и Герман за спиране на валежите. Днес тези обичаи вече са част от културното ни наследство, като на места се изпълняват по-скоро като форма на историческа театрална възстановка и туристическа атракция, а не като истински жив обичай, отбеляза експертът. 

Колкото до суеверия, които познаваме в наши дни за чадърите, като например „не отваряй чадър вкъщи, защото е на лошо“, те са сравнително ново явление в българската култура. Ново, защото и чадърите са нов елемент от облеклото и аксесоарите на българите, проникнали първоначално в селищата от градски тип под влиянието на западноевропейската култура, посочи д-р Илия Вълев. Под ново явление имам предвид и това, че чадърите и всичко свързано с тях проникват бавно и полека с процеса на индустриализацията на страната и отварянето на българина към света, т.е. говорим от началото и особено осезателно – от средата на XIX век насам, отбеляза той. По думите му, именно оттогава у нас настъпват бавни, но революционни културни процеси, които променят драстично, както бита на обикновения човек, така и целия обществен живот в т.ч. стила и начина на обличане на българите. 

Според етнолога е трудно да се каже откъде точно са афоризмите, които се представят като форма на забранени, предупредителни практики. Краткият отговор, по думите му, е от необразованост и липса на критично, рационално мислене. Дори тук няма нужда да повдигам въпроса за религиозността на българина, която също в една или друга степен почива не на църковно-каноничното християнство, а на фолклоризираните образи на Бог, Богородица и на другите светии, както и на мито-ритуални практики с псевдохристиянски характер, посочи д-р Вълев. 

Всъщност, както преди, така и днес, водещо в поддържането на страховете и суеверията сред хората е това как е поднесена и как е възприета дадена информация, кой предава тази информация и дали може да му се има доверие, подчерта той. 

Поверието, че, ако се отвори чадър, преди да сте излезли на открито, е на бедност, той си обяснява с това, че щом отваряш чадъра в закрито пространство без да има необходимост, защото няма как да вали дъжд под покрив, по-скоро с нецелесъобразното отваряне на чадъра се пазиш от друго ирационално нещо и препречваш пътя на късмета, на парите и берекета. 

Същото може да бъде обяснението и на вярването, че както капките се стичат от чадър, оставен да съхне, така ще изтече и богатството от дома, затова чадърът се оставя да съхне разтворен. Макар в този афоризъм да има противоречие с горния, защото се отваря чадър в закрито пространство. От друга страна, ако чадърът е оставен да съхне затворен, то има опасност по-бързо да се скъса при следващо отваряне, заради рязкото разпъване на плата, от който е направен самият чадър, т.е. така по-скоро ще трябва да се купува нов, което пък означава и изтичане на парични средства, посочи Вълев.  

Поверието, че ако вали в ден, който е важен за вас, ще ви върви по вода и ще е на късмет, се свързва с очистителната сила на водата. Тя е един от основните елементи в природата и на практика присъства в почти всички очистителни и посветителни ритуали, включително в християнското кръщение, посочи етнологът. 

И още - ако вали на Гергьовден, всяка капка ще донесе жълтица - е старо традиционно поверие и има рационално обяснение. Гергьовден е преломен празник в празничния ни календар, свързан е със събуждането на природата. Това е празникът за осигуряване на богата реколта и добър приплод по нивите и по стоката, както и за здраве на хората. Приема се, че гергьовското оросяване дава още по-силна енергия на растенията, които през пролетта са като новородени, отбеляза д-р Вълев.  

Обяснението на друго поверие - ако вали, след като младоженците са си казали "да", ще имат богат и щастлив живот - отново е свързано в очистителната сила на водата, която ще отмие всичко лошо по пътя на младото семейство.

Ако върху главата ви паднат дъждовни капки от капчук, ще ви върви през целия ден, тъй като се смята, че дъждът е Божията благодат, следователно всяка дъждовна капка, включително и тази от капчук, може да се тълкува като поръсване на човек с Божията милост, смята етнологът.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Един човек е загинал, а други 22 са ранени при 19 тежки катастрофи през изминалото денонощие
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Общо 12 сигнала за причинени от силния вятър инциденти са получени в областната пожарна в Хасково
Местен фокус
Подписан е договорът по проекта за реконструкция на водопроводите в село Лъка и кв. "Каменар", съобщиха от община Поморие
Основна линия
Бургас получи специална награда на Френския институт в България в конкурс за устойчиво развитие на градовете
Сфера
Дарение от пет пожарогасителя е получило доброволно формирование „Троян“
Сфера
Да върнем разговора в политиката на масата на преговорите, призоваха от ГЕРБ
Контекст
Фериботът Свощов - Зимнич преустановява работа поради лоши метеотологични условия, съобщиха от "Гранична полиция"
Контекст
Козлодуй отбеляза годишнина от своето Освобождение
Основна линия
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Местен фокус
Руска гражданка загина при катастрофа на автомагистрала "Струма" в района на Долна Диканя
Контекст
Снахите „приоданки“ се събират на празник в Згориград
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.